Plan lekcji

Na skróty

120 lat "Mechanika"

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 "Mechanik" im. Stanisława Staszica w Krośnie to szkoła o ponad stuletniej tradycji, sięgającej lat 1891-1893 kiedy to Sejm Dzielnicowy we Lwowie utworzył w Krośnie Uzupełniającą Szkołę Przemysłową. Na początku była to 6-klasowa szkoła męska, która oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 15 stycznia 1893r. Przez następne lata szkoła przygotowywała uczniów do pracy w warsztatach rzemieślniczych i dla wielu firm szybko powstających zwłaszcza po pierwszej wojnie światowej. Szkoła swój rozkwit przeżywała po II wojnie światowej kształcąc w szerszym zakresie kadry dla przemysłu i wielu firm Krosna oraz regionu. W 1953r. zdecydowano o budowie nowej siedziby szkoły przy ul. Wyzwolenia (obecnie Tysiąclecia), a budowę zakończono w 1963r.

Dalszy rozwój szkoły coraz częściej kojarzy się z zawodami motoryzacyjnymi i zawodami mechanicznymi. Swój szczególny rozwój rozpoczyna od roku 1976 przyjmując na wiele lat nazwę Zespołu Szkół Mechanicznych. W wyniku reformy systemu oświaty w 2002r. ówczesne ZSM zmienia swoją nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, pod którą występuje do chwili obecnej.
Dla większej identyfikacji w krośnieńskim środowisku ZSP nr 3 utrzymał popularną nazwę - "Mechanik", którą z dumą dodaje się do tytułu szkoły. Dzisiejszy "Mechanik" to szkoła śmiało spoglądająca w przyszłość, podejmująca się odważnych wyzwań i nieustannie związana z firmami krośnieńskiego i podkarpackiego regionu. Szczególnie dba się o wysoką jakość kształcenia i o to aby absolwenci „Mechanika” byli najlepszymi fachowcami dla firm regionalnego rynku pracy.
Dlatego aby przywołać pamięć minionych lat i nawiązać w niej do dnia dzisiejszego, zdecydowano o obchodach jubileuszowych w dniach 3 – 4 października 2013r.
W pierwszym dniu jubileuszu odbył się koncert Mai Sikorowskiej i zespołu „Pod Budą” w sali koncertowej RCKP. Tuż przed występem krakowskiej kapeli, wszyscy zobaczyli krótki film nawiązujący do tradycji i dnia dzisiejszego ZSP nr 3. Następnie dyrektor Bogdan Adamski przywitał zebranych oraz zaprosił uczestników do „przeżywania artystycznego i duchowego” święta „Mechanika”. Koncert został przyjęty bardzo owacyjnie, a zaproszeni goście, pracownicy i emerytowani pracownicy szkoły nie ukrywali zachwytu dla tej części uroczystości.
Drugi dzień uroczystości jubileuszowych rozpoczął się od Mszy Św. w Bazylice Mniejszej Kościoła Farnego w Krośnie. Głównym celebransem Mszy Św. był ks. dziekan Karol Bryś, a koncelebransami byli: ks. Dariusz Wilk – dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie oraz ks. Bartosz Rakoczy – katecheta ZSP nr 3. We Mszy Św. wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji, emerytowani pracownicy szkoły. Podczas liturgii Mszy Św. był obecny chór z I Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Krośnie, który swoim występem uświetnił szkolną uroczystość.
Około godz. 10.00 na placu kościoła Farnego ustawił się korowód uczestników Mszy Św. i rozpoczął się przemarsz do siedziby zespołu szkół przy ul Tysiąclecia 5. W asyście Policji i Straży Miejskiej uczestnicy uroczystości przeszli do ZSP nr 3, gdzie na godz. 11.00 zaplanowano oficjalną konferencję jubileuszową.
Na początku konferencji dyrektor Bogdan Adamski rozpoczął uroczystość witając zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników i emerytowanych pracowników szkoły. Następnie wprowadzono sztandar ZSP nr 3 i odegrano hymn państwowy. Dalsza część konferencji została poprzedzona filmem o historii i dniu dzisiejszym krośnieńskiego „Mechanika”. Później dyrektor Bogdan Adamski przedstawił plany ZSP nr 3 na najbliższe lata, zwłaszcza dotyczące rozbudowy Centrum Nowoczesnych Technologii (RCEZiNT) o nowe laboratoria lotnicze. Następnie głos zabrał Bronisław Baran – zastępca Prezydenta Miasta Krosna, który przywołał nie tylko lata kształtowania się krośnieńskiego „Mechanika” ale również rozwój szkoły, CKP i budowę RCEZiNT. W wielu wypowiadanych słowach określił sukces ZSP nr 3 jako działanie rozwijające placówkę edukacyjną oraz autentycznie wspierające lokalny rynek pracy. Do tych słów dołączył swoje uwagi Pan Stanisław Słyś – przewodniczący Rady Miasta Krosna wraz z przedstawicielami samorządu krośnieńskiego i Urzędu Miasta. W następnej części konferencji występujący nawiązywali do słów wcześniej wypowiadanych oraz do rozwoju szkoły:
Piotr Babinetz – poseł na Sejm RP, Pan Łukasz Kwolek – w imieniu Tomasza Poręby Posła do Parlamentu Europejskiego, Pan Antoni Wydro – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Pan Jan Juszczak – Starosta Krośnieński, Pan Kazimierz Krężałek – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, Pan Zbigniew Skiba – Dyrektor PGNiG Technologie Oddział Naftomet w Krośnie, Pan Franciszek Tereszkiewicz – Kanclerz PWSZ w Krośnie, Pan Krzysztof Korzec – Komendant PSP w Krośnie, Pan Jan Szwast – Zastępca Komendanta Policji w Krośnie, Pan Wiesław Dymiński – Prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie, Pan Stanisław Fundakowski – dyrektor PCEN w Krośnie, Jan Bałuka – Przewodniczący Regionalnej Sekcji Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Krośnie oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i placówek miasta Krosna. Po tych wystąpieniach głos zabierał także przedstawiciel absolwentów szkoły, choć wielu wcześniej występujących przyznawało, że szkołę średnią kończyli właśnie w „Mechaniku”.
Po konferencji, zaproszeni goście i absolwenci zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i CKP. Był też czas na poznawanie umiejętności aktualnych uczniów „Mechanika”, którzy na placu CKP oraz w laboratoriach RCEZiNT prezentowali swoje osiągnięcia, umiejętności i sukcesy.
Absolwenci szkoły przeglądali również kilkanaście dużych tomów Kroniki Szkoły, odnajdując w nich swoich nauczycieli, kolegów, a nawet siebie na wielu fotografiach.
Wszyscy uczestnicy konferencji jubileuszowej w auli szkolnej mogli skorzystać z wielu ciekawie przygotowanych dań, wszak pora lunchu była już odpowiednia…
Od godziny 16.00 do szkoły zawitali absolwenci szkoły z minionych lat na tzw. „spotkania pokoleń”. Zwiedzano przy tym klasopracownie, laboratoria i pracownie specjalistyczne, niekiedy porównując je w komentarzach do lat, w których oni sami uczęszczali do szkoły. Dyskusjom i wspominkom nie było końca…
W godzinach wieczornych dyskusje „jubileuszowe” nieco już milkły przenosząc się do innych lokali w mieście i regionie…

Życzenia z okazji jubileuszu ZSP nr 3 nadesłali :

Krystyna Szumilas – Minister Edukacji Narodowej
Tadeusz Sławecki – Podsekretarz Stanu w MEN
Lech Gawryłow – Dyrektor OKE w Krakowie
Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego

Miło nam podkreślić, że informacje o jubileuszu ZSP nr 3 mogły być prezentowane w lokalnych mediach jak:

Krośnieński Portal Internetowy KrosnoCity
Gazeta Codzienna Nowiny
Polskie Radio Rzeszów
Agencja Reklamowa Obiektyw i TV Obiektyw
Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie
TV Rzeszów
Portal Informacyjny - Info. pl NEON

Pragniemy również podziękować naszym sponsorom:

  Podkarpacki Bank Spółdzielczy        Nowy Styl Sp. Z o.o.  
     PGNiG Technologie – Oddział Naftomet w Krośnie

Poniżej prezentujemy zdjęcia z naszych uroczystości, film promocyjny oraz wzór plakatu zapraszającego na koncert i program uroczystości jubileuszowych

 


 Film na 120 lat "Mechanika"

Zaproszenie na koncert

Program obchodów jubileuszowych              

 

 

 

 

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb