Plan lekcji

Na skróty

Wakacyjne staże w Lizbonie

Screenshot 2018 07 26 20 12 09 890 com.miui.videoplayerPodczas gdy 16 uczniów było już na półmetku zdobywania doświadczenia zawodowego w Maladze, kolejna grupa 9 uczniów „Mechanika” rozpoczęła swoją podróż do Lizbony, której celem miało być odbycie dwutygodniowego stażu zawodowego w firmach branżowych zgodnych z kierunkami kształcenia uczestników mobilności. Projekt pn. „Mechanik w Europie II” stworzył kolejnej grupie mobilnościowej z ZSP3, zdobycie doświadczenia zawodowego i językowego w ramach programu POWER VET i został w całości sfinansowany z funduszy europejskich.
Kierunkiem wakacyjnych przygód uczennic i uczniów „Mechanika” była tym razem Portugalia, a wiodącą branżą zawodową zdominowaną przez tę grupę był technik mechanik lotniczy, z uwagi na udział w projekcie aż 6 uczestników tego zawodu. Firmą lotniczą, która już kolejny raz przyjęła naszych uczniów na staże i praktyki jest „Sevenair Group” , największa grupa lotnictwa ogólnego w Portugalii z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży lotniczej zapewniająca rozszerzone usługi techniczne i konserwację lotnictwa ogólnego.
Swoje wrażenia z pobytu w Portugalii, Kasia – uczennica drugiej klasy w zawodzie technik mechanik lotniczy przedstawiła w kilku zdaniach: „Podczas dwutygodniowych praktyk w Portugalii, mieliśmy wielką szanse rozwoju swoich umiejętności. Pierwszego dnia praktyk dostaliśmy opcję wyboru przy jakiej dziedzinie chcemy pracować: silniki, awionika, dział malarski oraz ogólna obsługa bądź naprawa statków powietrznych. Przydzieleni do swoich stanowisk z ogromnym zapałem ruszyliśmy do pracy. Nabywanie nowych umiejętności pod okiem tamtejszych fachowców było czystą przyjemnością nie mówiąc o zaszczycie, że to właśnie my mieliśmy okazje uczestniczyć w tychże praktykach. Dla całej naszej grupy praktyka w Portugalii była niesamowitą okazją do zdobycia wiedzy i nowych przydatnych umiejętności w dziedzinie lotnictwa.”

Oprócz techników mechaników lotniczych w Portugalii staże odbyli również uczniowie z zawodu technik mechanik oraz technik mechatronik. Wojtek – uczeń drugiej klasy w zawodzie technik mechanik podsumował swój pobyt następująco: „Portugalska firma M3T z siedzibą w Pinhal Novo umożliwiła mi odbywanie u nich praktyk w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Nowoczesne maszyny i doświadczeni pracownicy, którzy świetnie potrafią wytłumaczyć i odpowiedzieć na wszystkie zadane im pytania to podstawa do zdobywania wiedzy na temat obsługi maszyn oraz metod wyrobu różnych części. Wszystkim w firmie towarzyszyło doskonałe poczucie humoru więc nie można się było z nimi nudzić zarówno podczas pracy jak i podczas przerwy.”

Rzecz jasna wyjazd nie opierał się tylko na pracy. Był również czas wolny, podczas którego zorganizowano wycieczki do stolicy Portugalii - Lizbony, gdzie znajduje się ogromny zamek św. Jerzego oraz wiele innych atrakcji. Można się było również udać na przylądek Cabo da Roca, który jest najdalej na zachód wysuniętym punktem Europy i zapewnia niesamowite widoki. Nie mogło zabraknąć oczywiście wyjść na plażę, podczas których można się schłodzić w oceanicznej wodzie w upalne dni.

Po dwóch tygodniach pobytu wszyscy uczestnicy wrócili do domu z nowymi doświadczeniami, zawartymi nowymi znajomościami oraz bardziej pewni własnych wartości i umiejętności, bo przecież wszystko zaczęło się tu……w Krośnie, w „Mechaniku” tu zaczęły się rozwijać zainteresowania i pasje, reszta jest już tylko nagrodą dla najlepszych uczniów.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb