Plan lekcji

Na skróty

Mechanik w 100 – lecie niepodległości

100 miniW 1918 r. Polska wybiła się na niepodległość. Od ostatniego rozbioru Polski w 1795 r. minęło 123 lata. Jednak dla nas mieszkańców Galicji i ziemi krośnieńskiej czas niewoli był o wiele dłuższy bo liczył 146 lat tj. od pierwszego rozbioru Polski w 1772r. Schyłek XVIII w., cały XIX w. i początek XX w. to czas nieustających walk Polaków o niepodległość, walka o tożsamość narodu, walka o przetrwanie kulturowe, walka o odrodzenie gospodarcze… Te działania sprawiły, że polskość w domach, szkołach, kościołach i instytucjach kulturalnych zachowano, a gdy wybuchła pierwsza wojna światowa w 1914r. – jako naród byliśmy przygotowani aby tym razem starać się o wybicie na upragnioną niepodległość. Przez 4 lata legioniści Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera oraz patrioci z wielu organizacji niepodległościowych wspólnie choć też swoimi drogami zmierzali do niepodległości. Tak nastała jesień 1918r. kiedy to zaistniały najlepsze warunki na połączenie dawnych zaborów w jedno niepodległe państwo polskie. Proces ten był rzecz jasna bardziej złożony i rozbity w czasie ale najważniejszy był początek, który dawał nie tylko nadzieję ale i realną możliwość na budowanie instytucji państwowych, kształtowanie granic i zabieganie o wsparcie na arenie międzynarodowej na uznanie Rzeczpospolitej Polskiej. Tak rosła niepodległa, suwerenna i wymarzona Polska.

Właśnie w tym roku mija 100 lat od pamiętnego 1918r. Do wielu wspaniałych i ważnych inicjatyw obchodów 100 – lecia Niepodległej dołączyła nasza szkoła. Program tych uroczystości już na wiele dni pojawił się na tablicach ogłoszeń i w zaproszeniach do całej społeczności szkolnej. Zaplanowano je na 8 – 9 listopada 2018r. W pierwszym dniu obchodów tej uroczystości przygotowano wystawę militariów tj. broni (głównie białej) która była związana z walkami o niepodległość. Wystawa dla uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych została przygotowana przez Panie: Agnieszkę Czekaj i Joannę Budę, które wraz z uczniami skrupulatnie zadbały o odpowiednią prezentację wystawy, opis, komentarz, harmonogram odwiedzin klas itp. Na wystawę zaproszono też Pana Stanisława Stopkowicza, który wypożyczył szereg eksponatów do tej wystawy jak też własne reprodukcje nawiązujące do tematyki wystawy. Pan S. Stopkowicz także zgodził się aby wszystkim klasom odwiedzającym wystawę opowiedzieć o zgromadzonych eksponatach. Jak wiemy, były również prezentowane informacje o historii powszechnej i naszego kraju na przestrzeni dziejów. Wystawę tę zaprezentowano także w godzinach popołudniowych rodzicom uczniów, którzy będąc na spotkaniach z wychowawcami klas – zapoznali się z ekspozycją wystawową. Wystawa wzbudziła naprawdę wielkie zainteresowanie.
W dniu 9 listopada br. w godzinach przedpołudniowych w auli odbyła się uroczysta akademia „niepodległościowa”. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników. Następnie uczniowie zaprezentowali okoliczności odbudowywania niepodległości w 1918r., oraz pokazali sylwetki wielu krośnian, którzy w tym czasie byli bardzo zaangażowani w udziale w walkach niepodległościowych w naszym regionie. Odśpiewano także wspólnie pieśni legionowe. Następnie dyrektor B. Adamski w imieniu władz samorządowych zaprosił wszystkich uczniów i pracowników szkoły na uroczystości miejskie w dniu 11 listopada br. a szczególnie na Mszę Św. w Bazylice Farnej. W uroczystościach tych wziął udział poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

100 lat 1        

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsp3@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb