Plan lekcji

Na skróty

Uczniowie szkolą się na symulatorze lotu FNPT

009Od ponad przeszło roku operatorem części infrastruktury lotniczej w Mechaniku i jednocześnie partnerem szkoleniowym dla szkolenia lotniczego przyszłych pilotów lotniczych jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Uczelnia znana z wysokich umiejętności szkoleniowych nie tylko w Polsce ale i w Europie, a także w świecie. Wielu absolwentów tej uczelni kierunku lotniczego pilotażowego zasiada dzisiaj za sterami największych statków powietrznych w liniach komunikacyjnych, a także zasila powietrzne siły zbrojne naszego kraju. W tej dziedzinie szkoleniowej chełmski PWSZ ma wysoką markę co cieszy uczniów Mechanika gdyż wielu po ukończeniu technika mechanika lotniczego w szkole ma szansę nadal kontynuować naukę na poziomie wyższym ale już na kierunku pilotażowym. Tym bardziej ważne jest to, że udało się szkole uzyskać porozumienie z PWSZ w Chełmie, że dla uczniów klas lotniczych w ZSP3 będą się odbywać cykliczne zajęcia edukacyjne, które będą prowadzić piloci bądź pracownicy tej uczelni, a ich celem będzie wprowadzenie w zakres wstępnego szkolenia pilotażowego. Oczywiście nie będą to kursy licencjonowane gdyż one odbywają się w innym zakresie ale ważne jest to, że na części infrastruktury lotniczej szkoły jak np. na symulatorze lotu FNPT uczniowie będą już poznawać moduły wiedzy i umiejętności, które będą ich przybliżać do pełnego przeszkolenia i uzyskania przyszłej licencji pilota. Warto nadmienić, że trenażer procedur lotniczo-nawigacyjnych - Flight and Navigation Procedures Trainer od wielu lat jest nieodłącznym elementem szkolenia lotniczego na każdym poziomie zaawansowania.

Nasze urządzenie wykorzystywane do w/w szkolenia w zależności od konfiguracji może symulować trzy typy samolotów: jednosilnikową Cessnę 172 oraz dwusilnikowe Pipery – Arrow i Seneca. Za każdym razem kursant zasiada przed wiernie odwzorowanym kokpitem każdego z samolotów, a obraz wyświetlany jest przez trzy projektory multimedialne. Symulator pozwala ćwiczyć wszelkie procedury przedstartowe, technikę pilotażu, nawigację i komunikację radiową. Symulacja może rozpocząć się na niemal każdym większym lub mniejszym lotnisku w Europie z wiernie odwzorowanymi charakterystykami danej lokacji jak choćby kierunki i długość dróg startowych, częstotliwości komunikacyjne służb lotniskowych, systemy nawigacyjne wspomagające lądowanie samolotu i wszystkie inne dane potrzebne pilotowi do bezpiecznego startu czy lądowania. Lot przebiegać może zarówno w dzień jak i w nocy przy dowolnie kształtowanej przez instruktora pogodzie; zachmurzenie, siła i kierunek wiatru, opady czy widoczność to tylko niektóre czynniki, które możemy dowolnie kształtować. Jedną z największych zalet tego symulatora jest możliwość trenowania sytuacji awaryjnych i symulacji usterek nie narażając zdrowia i życia pilota. Tutaj nasz symulator daje instruktorowi szerokie spektrum możliwości utrudniania życia przyszłemu adeptowi sztuki pilotażu; możemy pozbawić silnik mocy, uszkodzić klapy, radio, nawigację, poszczególne lub wszystkie instrumenty pokładowe, podwozie i wiele innych. Zaplanować można kolejność występowania poszczególnych awarii, ich przebieg i czas wystąpienia ale przede wszystkim nauczyć ucznia procedur i przygotować do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, z którymi może spotkać się podczas pilotażu. Właśnie te „tajniki” wiedzy uczniowie poznawali już na tym etapie szkoleniowym, a dzięki osiągniętemu porozumieniu szkoły z uczelnią takie cykliczne spotkania instruktażowe dla uczniów będą się odbywały co najmniej jeden raz w miesiącu. W przyszłości szkolenia te „przeniosą” się do specjalistycznych laboratoriów PWSZ w Chełmie oraz na lotnisko. Mamy nadzieję, że po takim kursie i po ukończeniu naszego technikum na kierunku lotniczym – uzyskanie licencji pilota już bezpośrednio w Chełmie będzie bliższe i bardziej możliwym realnym marzeniem do spełnienia dla naszego ucznia.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb