Plan lekcji

Na skróty

Mechanik 7 w Polsce w finale XX Olimpiady Techniki Samochodowej

logo18 maja 2019 r. w Warszawie odbył się XX Finał Olimpiady Techniki Samochodowej w którym uczestniczyło 12 najlepszych uczniów z całej Polski. Oczywiście nie zabrakło wśród nich reprezentanta Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Kontynuując tradycję swoich starszych kolegów, którzy w poprzednich edycjach zbierali laury zwycięstw, był nim Hubert Adamski z klasy IV c Technikum. Jak co roku uczniowie finaliści olimpiady spotkali się w Centrum Szkoleniowym firmy Bosch w Warszawie przy ulicy Jutrzenki 105. W tym roku wszyscy mieli za zadanie rozwiązać dwa zadania dotyczące uszkodzeń występujących w samochodach. Na każde przewidziano tylko po 15 minut.
Zadanie 1 polegało na wykryciu przyczyny niesprawności silnika o zapłonie samoczynnym 2.0 TDI wyposażonego w zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail, zamontowanego w samochodzie osobowym, którego użytkownik zgłosił stale świecącą się kontrolkę „check engine”. Błąd odczytany przez KTS wskazywał na uszkodzenie pierwszego wtryskiwacza, ale wartości rzeczywiste zebrane przez czujniki wskazywały, że jest sprawny. Było to uszkodzenie z serii: już to naprawiało wcześniej kilku mechaników. Zadanie 2 dotyczyło wykrycia przyczyny usterki układów bezpieczeństwa czynnego samochodu osobowego sygnalizowanej świeceniem się lampek kontrolnych zestawu wskaźników. Po podłączeniu zestawu diagnostycznego okazało się, że wystąpiły błędy związane z układem wspomagania kierownicy oraz ESP wskazujące na problemy z czujnikiem kąta skrętu kierownicy.

 W wyniku osiągniętej ilości punktów w półfinale oraz finale nasza szkoła zdobyła 7 miejsce, a Hubert Adamski również indywidualnie miejsce 7. Przypomnijmy, że w półfinale reprezentowali naszą szkołę jeszcze Arkadiusz Bor i Tomasz Jodłoski, a opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Krzysztof Karkut.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów za rok.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb