Plan lekcji

Na skróty

Mechanik w Portugalii

20190801 121854W krośnieńskim „Mechaniku” minione wakacje oznaczały początek realizacji już piątego projektu mobilnościowego w ramach programu Erasmus+, pn. „Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy”. Założenia nowego projektu zakładają, że nie tylko uczniowie nabędą kompetencje zawodowe i językowe, ale również kadra pedagogiczna ZSP3. Pierwsza mobilność zagraniczna dotyczyła właśnie nauczycieli „Mechanika”, którzy na przełomie lipca i sierpnia tego roku odbyli tygodniowe szkolenie zawodowe w przedsiębiorstwach i firmach w Portugalii. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji wyłoniono 8-osobową grupę pedagogów branży mechanicznej, lotniczej, mechatronicznej i samochodowej, którzy dzielili się własnymi umiejętnościami w zagranicznym środowisku pracy.
Firmą, która gościła nauczycieli branży lotniczej było „Sevenair Group” – największa grupa lotnictwa ogólnego w Portugalii, oferując na rynku wysoce wykwalifikowaną obsługę oraz usługi techniczne obejmujące pełny zakres potrzeb w lotnictwie ogólnym. Mechatronicy odbywali szkolenie w prężnie rozwijającej się firmie „3D – ISO” opracowującej niestandardowe projekty oraz montaż maszyn wraz z automatyzacją. Mechaników gościła bardzo duża firma „Metelomecânica 3 Triângulos” zajmująca się mechaniką precyzyjną CNC, głównie w obszarze świadczenia usług obróbki metali. Z kolei nauczyciele branży motoryzacyjnej odbywali szkolenie w firmie „Bosch Car Service” zajmującej się standardowymi naprawami samochodów, diagnostyką, blacharstwem jak również lakiernictwem.

Po pracy już całą 8 – osobową grupą odwiedziliśmy dwie bardzo duże firmy lotnicze w Lizbonie. Pierwsza z nich to „Ogma Embraer Group”, obsługująca klientów na całym świecie, świadcząca szeroką gamę usług w zakresie lotnictwa cywilnego i obronnego. Ogma świadczy usługi dla szerokiej gamy silników lotniczych, będąc autoryzowanym centrum konserwacji Rolls Royes. Ogromne wrażenie wywarła na nas ostatnia wycieczka zawodowa do firmy „Tap Maintenance & Engineering” zapewniającej szeroki zakres usług związanych z utrzymaniem bazy samolotów od lekkich do ciężkich. Firma mając zespół wysoko wykwalifikowanych techników wykonuje szeroki zakres usług, w tym kontrole przed lotem, tranzytem oraz codzienne bądź cotygodniowe przeglądy, zajmując się również usuwaniem problemów i korektami wadliwego działania czy też monitorowaniem trendów silnika.
Pomimo napiętego grafiku codziennych zawodowych czynności, nie zabrakło czasu na zwiedzanie urokliwych zakątków Lizbony, diabelskich klifów oraz przylądka Cabo da Roca oraz odpoczynku na przepięknych plażach Arrabida, Setubal oraz Cascais.
Teraz kolej na uczniów „Mechanika”, kolejne dwie mobilności dla klas trzecich technikum w ramach miesięcznych praktyk zawodowych już na początku roku 2020, a odbędą się one w Austrii, Portugalii oraz Irlandii. Rekrutacja rusza już niebawem bo w październiku obecnego roku 2019. Mamy nadzieję że nasi uczniowie wykorzystają ten czas na nabywanie nowych umiejętności, doświadczeń oraz niezapomnianych wrażeń.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb