Plan lekcji

Na skróty

Hołd Patriocie i pasji …

image_189Biblioteka szkolna w  „Mechaniku” przez trzy dni (28.03. – 31.03. br.) prezentowała część zbiorów z ogromnej kolekcji tzw. hełmów strażackich paradnych - Pana Edwarda Mroza z Trześniowa. Początek zbiorów i produkcji hełmów sięga początków lat osiemdziesiątych. Edward Mróz  współzałożyciel NSZZ „Solidarność” w sanockim „Autosanie” i inspirator strajku pracowników zakładu, został w stanie wojennym 1981r. zwolniony z pracy. Aby utrzymać rodzinę podjął się wykonania hełmów dla tutejszych strażaków z OSP , w których mieli pełnić wartę przy Grobie Pańskim na wzór starych bardzo już zniszczonych. Wykonanie pierwszego hełmu trwało ponad trzy miesiące Po pierwszym zamówieniu przyszły kolejne, a Pan Edward zaczął zbierać stare, historyczne hełmy ( najstarszy jego kolekcji został wykonany ok. roku 1890 ).

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb