Plan lekcji

Na skróty

Air Show Radom 2013

image 310Po raz kolejny w przedostatni w weekend sierpnia niebo nad Radomiem rozpalane było tonami paliwa lotniczego (na poprzedniej edycji AS Radom w 2011 roku były to dokładnie 804 tony!!!), hukiem silników odrzutowych oraz zapierającymi dech w piersiach popisami pilotów akrobacyjnych. Podczas dwóch dni radomskiej imprezy dziesiątki tysięcy widzów podziwiać mogło blisko 200 samolotów z 20 krajów w tym śmigłowce EC-725 Caracal, S-70i Black Hawk oraz AW-149 zgłoszone do przetargu na dostawę 70 śmigłowców dla polskiej armii. 
Na rozgrzewkę od godz. 9.00 zebranej publiczności prezentowali się piloci Aeroklubu Polskiego. Około południa radomski Air Show uroczyście otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Dowódca Sił Powietrznych RP gen. Lech Majewski. Po części oficjalnej wojskowy blok pokazów rozpoczęła defilada samolotów i śmigłowców Polskich Sił Powietrznych. Nad lotniskiem przeleciały formacje myśliwców Su-22, Mig-29 oraz F-16, śmigłowców SW-4 Puszczyk, samolotów transportowych C-130 Hercules, M-28 Bryza oraz Casa C-295. Całość uzupełniły zespoły akrobacyjne „Orlik” oraz „Biało-Czerwone Iskry”.

W tym miejscu sielankową atmosferę brutalnie zakończył potężny huk startującego na pełnym dopalaniu myśliwca zagłuszając wszystko i wszystkich na lotnisku i jego okolicach. Stali bywalcy pokazów lotniczych bez trudu rozpoznali charakterystyczną sylwetkę Miga-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, w której nasi uczniowie gościli w maju tego roku. Start, przelot nad pasem, energicznie w górę i flary, nawrót, odejście i dopalacz….. a u widzów wypieki, „gęsia skórka”, przyśpieszona akcja serca i drżenie łydek – u niektórych wszystko naraz. 
Kolejny punkt programu to niewiarygodnie precyzyjni Szwajcarzy z zespołu Patrouille Suisse, grecki
F-16, śmigłowce i kolejne myśliwce. Około 14.00 przez lotnisko przebiegł hałas silników odrzutowych z niskim barytonowym pogłosem. Właściciel mógł być tylko jeden; blisko 20-sto tonowy myśliwiec przewagi powietrznej Su-27 i łącznie 250kN ciągu dwóch silników Saturn. Świetny pokaz, mimo iż nie było flar, które w tym samolocie są wyjątkowo efektowne. Po Su-27 węgierski JAS-39 Gripen, wściekle dynamiczny włoski Eurofighter Typhoon, Mig-21, następnie feeria ognia i iskier śmigłowca AH-64 Apache, bezkompromisowy francuski Dassault Rafale i ………. i tak do godziny 19-stej. Nie sposób wymienić wszystkich uczestników. Świetna impreza, co najważniejsze – obyło się bez incydentów i wypadków. 
Podczas wakacji gościliśmy nie tylko w Radomiu. Jeszcze w czerwcu pojechaliśmy do Holandii, gdzie w bazie lotniczej w Volkel obchodzono 100-lecie istnienia Holenderskich Sił Powietrznych. Następny był austriacki Zeltweg, gdzie jak zawsze zachwycała mieszanka nowoczesności z przeszłością okraszona najlepszymi europejskimi grupami akrobacyjnymi. Na Węgrzech, w tropikalnym Kecskemet, gdzie przez 3 dni naszego pobytu temperatura codziennie sięgała 40 st. Celsjusza gwiazdą pokazów była rosyjska grupa „Русские Витязи” – „Rosyjscy rycerze”. Znacznie przyjemniej, chociaż nie tak atrakcyjnie pod względem lotniczym było podczas Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Tutaj brylowały „śmiglaki”, w tym grupy akrobacyjne „Orlik” i „Flying Bulls”. To oczywiście jeszcze nie koniec……

 21 wrześnie na lotnisku w Krośnie odbędzie się III Podkarpacki Piknik Lotniczy. Oprócz pokazów akrobacji (wystąpi m.in. mistrz świata w akrobacji szybowcowej Maciej Pośpieszyński) i wystawy statycznej samolotów i sprzętu lotniczego, zobaczyć będzie można pokazy historycznych grup rekonstrukcyjnych. 
Partnerem pikniku będzie ZSP 3 „Mechanik” w Krośnie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska. 

Partnerem pikniku będzie ZSP 3 „Mechanik” w Krośnie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsp3@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb