Plan lekcji

Na skróty

Finaliści XV OTS we Wrocławiu

Jedną z wielu nagród, jakie otrzymali reprezentanci Samochodowej Szkoły Roku 2014 było zaproszenie na SACHS Race Challenge 2014 do Wrocławia. Impreza ta to cykl szkoleń obejmujących wiedzę teoretyczną i praktyczną na tematy związane z motoryzacją. W tym roku przedmiotem spotkania były szkolenia z zakresu:

- nowoczesnych przekładni kierowniczych,
- obsługi pojazdów hybrydowych,
- sprzęgieł i amortyzatorów przeznaczonych do sportu motorowego,
- obsługi klienta w warsztacie samochodowym.
Kolejną atrakcją tegorocznej edycji była przejażdżka u boku doświadczonych instruktorów bezpiecznej jazdy dwoma samochodami marki VW Golf. Jeden z nich wyposażony był w nie do końca sprawny układ zawieszenia pojazdu, a mianowicie w amortyzatory, których skuteczność działania wynosiła około 60%.

Przed przejazdem w szaleńczym tempie po krętym i zawiłym torze z prędkościami przekraczającymi momentami 100 km/h nikt nie mógł się obronić. Każdy z uczestników poczuł na własnej skórze jak to jest, gdy niesprawne auto zaczyna unosić się w powietrzu by chwilę potem hamować awaryjnie przed innym samochodem. Była to doskonała okazja do porównania możliwości i bezpieczeństwa czynnego, jakie oferowały oba pojazdy.

Punktem kulminacyjnym SACHS Race Challenge 2014 był wyścig Mercedesami wyposażonymi w silniki o pojemności 2.8 litra legitymujące się mocą 200 KM. Całości dopełnił uwielbiany przez fanów motoryzacji napęd na tylną oś pojazdu. Po zajęciu miejsca za kierownicą rajdówki, mocno przypięty pasami i otoczony klatką bezpieczeństwa każdy z uczestników miał do pokonania kręty tor o zróżnicowanej nawierzchni z taflą poślizgową w samym jego centrum. Nie jeden z nas wywiną tutaj bączka, a byli i tacy, którzy zwiedzali okolice toru.

Po dniu pełnym wrażeń zakwaterowaliśmy się w czterogwiazdkowym hotelu. Przed opuszczeniem Wrocławia obejrzeliśmy Panoramę Racławicką- obraz olejny namalowany pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiający bitwę pod Racławicami oraz Stare Miasto.

Uczniowie biorący udział w SACHS Race Challenge 2014:

Rafał Dzięgiel
Radosław Nieroda
Mateusz Patla

Opiekunowie: Piotr Boś, Krzysztof Karkut.

SACHS Race Challenge 2014:
http://www.zf.com/eu/content/pl/poland/sachs_pl/race_challenge_2014/overview.html

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsp3@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb