Plan lekcji

Na skróty

Nowi partnerzy Mechanika z Chełma i z Mielca oraz szansa na szkolenie pilotażowe

umowa chelm mini

13 i 14 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie doszło do podpisania 2 ważnych umów dotyczących najmu infrastruktury lotniczej RCEZiNT do szkolenia lotniczego. Nowi partnerzy „Mechanika” to: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Aeroklub Mielecki w konsorcjum ze spółką Lotnisko Krosno. Operatorzy zostali wybrani w wyniku otwartych przetargów na najem infrastruktury zakupionej w ramach projektu zrealizowanego ze środków Unii Europejskiej.
Umowę z dwoma operatorami w imieniu ZSP nr 3 podpisywał Bogdan Adamski – dyrektor. Ponadto samorząd Miasta Krosna reprezentowali: Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna oraz Pan Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie prowadziła szkolenia do licencji pilota samolotowego zawodowego z wykorzystaniem profesjonalnego laboratorium symulacji lotów. Laboratorium jest wyposażone m.in. w certyfikowany symulator lotów FNTP II. PWSZ w Chełmie to wiodąca uczelnia lotnicza w Polsce, która kształci pilotów do licencji pilota zawodowego włącznie. Jej absolwenci znajdują zatrudnienie w liniach lotniczych, tj. PLL LOT, Wizz Air, Ryanair i in. Uczelnię z Chełma reprezentowali: Rektor PWSZ - prof. dr hab. Inż. Arkadiusz Tofil, oraz Dyrektor Ośrodka Szkolenia Lotniczego PWSZ w Chełmie - mgr inż. Łukasz Puzio. Dodamy, że Pan Rektor i Pan Dyrektor PWSZ w Chełmie, do Krosna wybrali się śmigłowcem…
Z kolei konsorcjum złożone z Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich oraz spółki Lotnisko Krosno będą prowadzić szkolenie już na płycie krośnieńskiego lotniska. Spółkę Lotnisko Krosno reprezentowała Pani Prezes – Katarzyna Bęben, a Aeroklub Mielecki reprezentowali: Prezes Zarządu – Pan Paweł Świerczyński oraz Wiceprezes Zarządu - Pan Marcin Hyjek. Konsorcjum tej części umowy zostało operatorem następujących laboratoriów lotniczych:

• nawigacji – wyposażonego w dwa motoszybowce turystyczne Pipistrel Sinus, dwa szybowce szkolno – treningowe dwumiejscowe – ALLSTAR PZL - PERKOZ, dwa szybowce szkolno – treningowe jednomiejscowe – ALLSTAR PZL – JUNIOR, wyciągarki i przyczepy szybowcowe.
• radionawigacji,
• materiałoznawstwa i badań konstrukcji lotniczych,
• obsługi naziemnej lotnictwa i napraw lotniczych,
• budowy i eksploatacji statków powietrznych.
Laboratoria powstały w ramach projektu pn. „Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. U podstaw realizacji projektu leżą realne potrzeby pracodawców w zakresie kształcenia i systematycznego podnoszenia kwalifikacji obecnych oraz przyszłych pracowników. Infrastruktura służy do kształcenia praktycznego uczniów w ramach systemu oświaty, a także kształcenia osób dorosłych (w tym szczególnie pracowników przedsiębiorstw). W celu prowadzenia szkoleń zawodowych dla dorosłych, laboratoria są wynajmowane operatorom komercyjnym w drodze przetargu. Utworzenie laboratoriów wyposażonych w symulatory lotów, szybowce i motoszybowce sprawiło, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie stało się innowacyjnym i konkurencyjnym ośrodkiem kształcenia praktycznego branży lotniczej, która jest inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego.
Dla uczniów „Mechanika” to nowa szansa na szkolenie lotnicze. Wierzymy, ze z tej szansy wielu skorzysta w trakcie nauki oraz po ukończeniu szkoły, aby móc uzyskiwać nowe kwalifikacje dotyczące pilotażu tj. licencję pilota.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb