Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Program Erasmus+ w dziedzinie edukacji zawodowej na lata 2014-2020

Projekty

logotyp erasmusplus

„Budowanie i poszerzanie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSP3 poprzez program praktyk zagranicznych”
projekt nr 2015-1-PL01-KA102-016236

005W latach 2015-2017 uczniowie krośnieńsiego „Mechanika” uczestniczyli w programie Erasmus+, w ramach którego wyjeżdżali na praktyki zawodowe do Austrii, Hiszpanii i Portugalii. Pracowali, zwiedzali, poznawali i uczyli się języka - co jeszcze dał im "Erasmus+" ?

3 kraje, 75 uczniów, 11 opiekunów, kilkaset godzin kursów językowych, kilkanaście tysięcy godzin praktyk, kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów, prawie 200 000 € dofinansowania - wyliczają nauczyciele ZSP 3, "...dla naszych uczniów i uczestników programu Erasmus+ za tą statystyką kryją się długie przygotowywania, nauka i zbieranie doświadczeń, pokonywanie barier jak również wielka przygoda, mnóstwo wspomnień i emocji...". Co najbardziej utkwiło im w pamięci i czego się nauczyli?

Przede wszystkim zarówno uczniowie jak i nauczyciele ZSP3 stawali wobec nowego, wymagającego wyzwania. O ile dla większości kadry dydaktycznej temat programów i funduszy unijnych nie był niczym nowym, o tyle dla uczniów był to kontakt z nieznanym dotąd światem.

"....do tej pory o pieniądzach i programach Unii Europejskiej słyszałem tylko w telewizji. Drogi, autostrady, jakieś dopłaty dla rolników... - aha..., no i sprzęt w szkole. Niby wszystko w jakiś sposób było blisko ale tym razem Unia Europejska zapukała do moich drzwi..."- tak swoje wspomnienia o udziale w Erasmusie zaczyna Bartek, uczestnik mobilności zagranicznej, a w podobnym tonie wypowiadają się niemal wszyscy uczestnicy projektu.

O miejsce na liście zakwalifikowanych do udziału w "Erasmusie" nie było wcale łatwo: oceny, zachowanie, poziom znajomości języka, opinia wychowawcy - to tylko niektóre z kryteriów, jeszcze tylko test językowy, rozmowa kwalifikacyjna i można było się pakować.

Dla Natalii i innych mechaników lotniczych radość z wyjazdu była tak duża, że na lęki i obawy nie pozostało już wiele miejsca: "...ciężko jest zawrzeć miesiąc pełen wrażeń i nowych doznań w jednej wypowiedzi. Jeszcze rok temu zapewne nikt z naszej sześcioosobowej lotniczej ekipy na wieść o tym, że jedziemy na miesięczne praktyki do firmy lotniczej w Portugalii (!) powiedziałby to niemożliwe, dlatego też gdy dowiedzieliśmy się o szczegółach wyjazdu, wręcz nie mogliśmy uwierzyć w nasze szczęście. Wiedzieliśmy, że będzie to dla nas ogromna szansa na rozwój jak i również wielka przygoda...".

...a jak wyglądała sama praktyka? Praca w Austrii czy Portugalii nie różniła się zbytnio od tego z czym spotkamy się w polskich firmach, ale fakt przebywania w obcym językowo, jak też kulturowo otoczeniu wiele jej aspektów znacznie utrudnia. "...wymiana oleju w samochodzie w Austrii i w Polsce to ciągle ta sama czynność - ta sama a jednak inna. Na początku zwracano uwagę na wszystko co robię - to czasami "wiązało" ręce. Szybko przekonałem jednak do siebie swojego szefa, poznałem zwyczaje panujące w firmie, na koniec nawet zaproponowano mi pracę... . Te 4 tygodnie pokazały mi, jak przezwyciężać trudności, nauczyły mnie wiary w siebie i w to, co już potrafię... ."

Natalia pobyt w Portugalii wspomina bardzo ciepło. "... W Pracy nabraliśmy dużo doświadczenia i zdobyliśmy wiele nowych umiejętności. Nawiązaliśmy też nowe znajomości a nawet przyjaźnie z niektórymi z mechaników. Oprócz tego, że uczyli nas fachu, byli dla nas bardzo życzliwi, pomagali nam kiedy tylko tego potrzebowaliśmy, żartowali z nami, uczyli nas portugalskiego, a nam udało się nawet wpoić im kilka polskich słów… .J Nie żyliśmy tam jednak tylko pracą. W każdy weekend odbywaliśmy wycieczki krajoznawcze, zwiedzaliśmy, spędziliśmy najlepszy miesiąc nauki w szkole...".

Tyle uczniowie, a nauczyciele ? "....całą wiedzę i doświadczenia ostatnich dwóch lat zabieramy w to, co przed nami - a mamy nadzieję, że przed nami jeszcze bardzo wiele... . "

 

Copyright © 2019 ZSP Nr 3 w Krośnie Rights Reserved.