Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
IRLANDIA 2017

"Wiedza w szkole, praktyka w firmie - europejski model wysokich kompetencji w zawodach nowoczesnych technologii"
projekt nr POWERVET-2016-1-PL01-KA102-025799

swPatrykZaledwie 3 dni po zakończeniu projektu pn. "Wiedza w szkole, praktyka w firmie - europejski model wysokich kompetencji w zawodach nowoczesnych technologii", wracamy wspomnieniami do Zielonej Wyspy, a to za sprawą Dnia świętego Patryka, patrona Irlandii. W ten dzień wszystko staje się zielone - ubrania, włosy i brody, a nawet elementy architektury miejskiej. Wszechobecna jest trójlistna koniczyna (shamrock), symbol narodowy Irlandii, za pomocą której święty Patryk starał się wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

17 marca - Dzień świętego Patryka - patrona Irlandii

Dzień szczególny przede wszystkim dla uczestników projektu, 35 uczennic i uczniów, 13 nauczycieli i 3 opiekunów, którzy w okresie wakacyjnym zeszłego roku mieli okazję poznać ten piękny kraj. Ciekawi jesteśmy, czy też byliście dzisiaj "zieloni"?

 

Święto obchodzone jest w wielu krajach, w tym także w Polsce. W Stanach Zjednoczonych, „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę w 1737 r. By uczcić ten dzień, w wielu krajach na świecie farbuje się znane miejsca na zielono, m.in.: wodospad Niagara, London Eye,Empire State Building w Nowym Jorku, Wieża telewizyjna w Berlinie czy Krzywa Wieża w Pizie. 

Zobaczcie jak rzeka w Chicago zmieniła dzisiaj kolor na zielony: http://www.dziennikzachodni.pl/styl-zycia/a/dzien-swietego-patryka

Na zakończenie dnia kilka jakże nadal gorących wspomnień.

 

 

Copyright © 2019 ZSP Nr 3 w Krośnie Rights Reserved.