Technik mechanik lotniczy to specjalista, który zajmuje się naprawami statku powietrznego oraz jego zespołami. Jest wykwalifikowanym pracownikiem, który zna przepisy prawa lotniczego, potrafi czytać dokumentację płatowcową oraz silnikową.
mechanik lot1 old2

Technik mechanik lotniczy zajmuje się przede wszystkim planowaniem, organizowaniem i naprawą podzespołów płatowcowych. Nadzoruje także prowadzenie dokumentacji, montaż i demontaż części statku powietrznego. Absolwent po naszej szkole ma możliwość otrzymania licencji mechanika lotniczego, który jest prestiżowym zawodem i gwarantuje pracę w wielu firmach na całym świecie.
mechanik lot2

Szkoła należy do Stowarzyszenia Doliny Lotniczej, dlatego mamy możliwość współpracy z najlepszymi firmami lotniczymi na terenie całego kraju. Ponadto FK- Lightplanes, Aero-Kros, Ekolot i Aeroklubem Podkarpacki oferują naszym uczniom ciekawe praktyki. Współpraca z najlepszymi inżynierami i mechanikami lotniczymi gwarantuje poznanie wszelkich procedur związanych z powstaniem konstrukcji lotniczych oraz diagnozą, naprawą podzespołów i instalacji płatowcowych.
awionik1

Aeroklub Podkarpacki oferuje nam także loty zapoznawcze, aby uczeń sam doświadczył czym jest lotnictwo i co wpływa na własności lotne konstrukcji.

Szkoła posiada bogato wyposażone laboratoria budowy i eksploatacji statków powietrznych, laboratorium obsługi naziemnej i napraw płatowcowych. Dzięki takim laboratoriom uczniowie poznają konstrukcję, wyposażenie statku powietrznego oraz uczą się diagnozowania i napraw instalacji. Mają możliwość przeprowadzania doświadczeń w tunelu aerodynamicznym oraz badać konstrukcje lotnicze metodą magnetyczną, ultradźwiękową czy penetracyjną.

U nas naukę będzie odbywał nie na wirtualnym sprzęcie ale na pomocach dydaktycznych pochodzących z prawdziwych samolotów.

W skład naszych laboratoriów wchodzą miedzy innymi:
• Samolot Samba XXL
• Tablica przyrządów pokładowych samolotu MIG 21
• Usterzenie ogonowe w kształcie litery T szybowca Lambda
• Elektroniczny wskaźnik parametrów lotu i pracy silnika ze zdalnym układem zbierania danych
• XTreme – EFIS Elektroniczny system informacji dotyczących lotu
• Tablice przyrządów pokładowych samolotów (Cessna 182T, Cirrus , itp. )
• Silnik śmigłowca wielozadaniowego Mi – 2
• Tunel aerodynamiczny
• Profil skrzydła od Iskry TS-11
• Silnik od Antonowa An – 2
• Silnik od Iskry TS-11
• Silnik od Zlina
• Elementy instalacji zapisu parametrów lotu samolotu

Co jeszcze oferujemy naszym uczniom??
Uczniowie przez cały okres szkoły mają możliwość uczęszczania na koła zainteresowań, np. Koło Modelarskie, gdzie pod okiem nauczycieli poznają i uczą się podstawowych zasad aerodynamiki i mechaniki lotu czyli po prostu „dlaczego samolot lata?” A co roku najlepsi modelarze uczestniczą w krajowych zawodach modelarzy.

mechanik lot3


W ramach poznawania i „smakowania” lotnictwa - szkoła co roku organizuje wyjazdy na pokazy lotnicze. Wycieczki obejmują pokazy w całej Europie. Uczeń może doświadczyć niezapomnianych wrażeń i jeszcze bardziej pokochać lotnictwo. Poznając historie samolotów uczeń uświadamia sobie sens techniki lotniczej, a tym bardziej nauki swojego zawodu.

Aby jeszcze bardziej przybliżyć czym jest lotnictwo - uczniowie w ramach nauki zawodu mogą sami popróbować pilotażu na symulatorze szybowcowym.

Symulator ten jest dostępny dzięki zawartej umowie o współpracy z firmą ProAviation, która ma siedzibę w naszej szkole. Wspólnie z firmą tą prowadzimy szkolenia na pilotów szybowcowych i samolotowych oraz kursy do licencji na mechanika lotniczego. Co roku najlepsi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w takich kursach i zdobywania dodatkowych kwalifikacji, zależnie czy chcą być pilotami w przyszłości czy pracować jako mechanicy.
mechanik lot4
Cykl kształcenia na kierunku technik mechanik lotniczy kończy się egzaminem organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Kwalifikacje potwierdzane są dyplomem technika mechanika lotniczego w języku polskim, angielskim oraz wybranym języku obcym.

mechanik lot5Absolwenci kierunku technik mechanik lotniczy są wysoko wykwalifikowanymi pracownikami branży lotniczej. Jest to pierwszy krok, aby kontynuować naukę na prestiżowych wyższych uczelniach technicznych oraz wojskowych i zdobywać licencję: pilota albo mechanika lotniczego. Zawód ten gwarantuje ciekawą pracę w firmach lotniczych nie tylko w kraju ale także w dużych międzynarodowych firmach jak Boeing, Rolls Royce, General Electric i wiele innych. 

Uczymy sie w tych pracowniach