Technik Mechanik Lotniczy

Kiedy rozmawiamy o obsłudze technicznej samolotów - kojarzymy ją przede wszystkim z mechanikami lotniczymi, którzy dbają o bezpieczeństwo pasażerów na całym świecie. Nie bez przyczyny – mechanicy stanowią największą grupę pracowników w firmach serwisujących wszelkiego rodzaju statki powietrzne.
Wbrew pozorom – przygotowania do obsługi technicznej samolotów można zacząć w młodym wieku – już po ukończeniu szkoły podstawowej czy gimnazjum. Podjęcie kilkuletniej nauki w szkole technicznej w klasie profilowej technik mechanik lotniczy to jedna z możliwości.
Jeżeli i Ty interesujesz się nowoczesnymi technologiami, jeśli pasjonuje Cię lotnictwo, samoloty oraz latanie, pasjonujesz się techniką lotniczą, chcesz zdobyć nowoczesny zawód dający wiele możliwości zatrudnienia zostań uczniem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie na kierunku Technik Mechanik Lotniczy.

1

Lotnictwo oraz technika lotnicza jest największą, najdroższą i najbardziej prestiżową branżą. Latające samoloty coraz częściej widać nad naszymi głowami, a lotniska zapełniają się ludźmi, bo podróżowanie samolotem jest szybkie i przyjemne. Jednak wszystkie te samoloty, te duże i te małe potrzebują, tak samo jak auta - naprawy, przeglądów, wymiany części oraz diagnozowania.
Najważniejszym aspektem, który powinien przekonać każdego do podjęcia nauki w zawodzie technik mechanik lotniczy a następnie pracy w charakterze mechanika lotniczego powinny być przede wszystkim prognozy na przyszłość. Transport lotniczy rozwija się dynamicznie, a co za tym idzie, wzrasta zapotrzebowanie na kadrę techniczną - wykwalifikowanych mechaników lotniczych.
Mechanik lotniczy to osoba, która naprawia samoloty, sprawdza działanie sterów, przyrządów pokładowych, silników itp. Jego zadaniem jest dopilnować, aby każdy samolot był sprawny przed startem i żebyśmy mogli dolecieć szczęśliwie do celu. Bez pracy mechanika lotniczego pilot nie może usiąść za sterami i „oderwać maszyny od ziemi”.

2

3

Technik mechanik lotniczy zdecydowanie należy do przyszłościowych zawodów. Mechanik lotniczy może znaleźć zatrudnienie na każdym lotnisku, w firmie w której produkowane są części lotnicze oraz tam gdzie naprawia się samoloty i jego podzespoły. Mechanik lotniczy może być także przepustką do pilotażu i zwiedzania świata za sterami „dużej maszyny”.

4

Lotnictwo jest najszybciej rozwijającą się branżą na świecie i bardzo wymagającą, tak więc dobry mechanik lotniczy nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy, tam gdzie będzie chciał - w Europie i na całym świecie.

Producent samolotów, firma Boeing, prognozuje, że do 2036 roku na całym świecie zaistnieje potrzeba zatrudnienia aż 548 tysięcy nowych inżynierów i techników lotniczych na świecie, a w Europie 96 600. Rozwój transportu lotniczego jest nieunikniony i dynamiczny, dlatego pracownicy z tytułem mechanika lotniczego będą szczególnie pożądani w kolejnych latach. Będzie to jeden z nielicznych przypadków, kiedy popyt znacznie przewyższy podaż na rynku pracy. Ponadto, praca w tym zawodzie sprawia, iż ciągle się rozwijasz i doskonalisz swoje umiejętności.

Dlaczego warto wybrać kierunek Technik Mechanik Lotniczy właśnie w „Mechaniku” ?

• Posiadamy najnowocześniejsze pracownie (kwota doposażenia na przestrzeni ostatnich lat to ponad 24 mln złotych!) z 6 laboratoriami lotniczymi i 8 statkami powietrznymi;
• Organizujemy płatne staże i praktyki dla uczniów, które odbywają się w firmach lotniczych zagranicznych na terenie Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec oraz Irlandii;
• Uczniowie „Mechanika” mają możliwość pozyskania dodatkowych kwalifikacji w ramach bezpłatnych szkoleń i kursów między innymi: kurs na licencję szybowcową, kurs mechatroniki samochodowej, prawo jazdy, kurs spawania, kurs operatora obrabiarek CNC, kurs SEP;
• Organizujemy wyjazdy oraz wycieczki do firm produkujących statki powietrzne oraz silniki lotnicze;
• Doskonale przygotowujemy do egzaminów zewnętrznych przez co możemy się poszczycić wysoką zdawalnością egzaminów maturalnych i zawodowych;
• Podejmujemy współpracę z największymi firmami regionu i uczelniami lotniczymi celem zachowania nieustannego kontaktu z przemysłem;

5

„Mechanik to szkoła z pasją…”

Rozwijamy zainteresowana uczniów poprzez prowadzenie kółek zainteresowań jak np. między innymi kółko modelarskie, na którym uczniowie tworzą własne modele samolotów, śmigłowców, dronów. Uczniowie biorą udział w pokazach lotniczych w całej Europie.

6
7

8

Jesteśmy doskonale przygotowani do kształcenia w zawodzie technik mechanik lotniczy. Mamy odpowiednią bazę pomocy dydaktycznych. Posiadamy kadrę o najwyższych kwalifikacjach, zaplecze do organizacji praktyk zawodowych. Posiadamy Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii wyposażone w najnowocześniejsze pracownie oraz sprzęt techno-dydaktyczny.

9

Mechanicy lotniczy odbywają praktyki zagraniczne w ramach projektu Erasmus + w krajach Europy Zachodniej. Zdobywają tam wiedzę teoretyczną, a przede wszystkim praktyczną.

10

Absolwent kierunku technik mechanik lotniczy będzie doskonale przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• obsługi liniowej statków powietrznych;
• obsługi hangarowej statków powietrznych;
• naprawy silników lotniczych;
• przeglądów przed lotem samolotu;
• diagnostyki i naprawy instalacji i przyrządów pokładowych.

11
12
Zobacz nasze pracownie - link

Z uwagi na to, że jesteśmy REGIONALNYM OŚRODKIEM EGZAMINACYJNYM, egzamin zawodowy odbywa się u nas. Po jego zdaniu każdy absolwent uzyskuje dyplom Technika Mechanika Lotniczego.

W naszej szkole zdobywasz wiedzę, którą od razu wspierasz praktyką!