Technik pojazdów samochodowych

Technik pojazdów samochodowych to zawód z przyszłością

Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu obsługi, naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych. Pojazdów, które są naszpikowane elektroniką i nowoczesnymi technologiami. Czasy prostych samochodów, które da się naprawić w przydomowym garażu, bezpowrotnie minęły.

Producenci prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach, zaskakujących konkurencję i sprawiających, że to ich produkt będzie najbardziej pożądany przez konsumentów. Tylko wysoce wyspecjalizowane serwisy zatrudniające wysokiej klasy fachowców mogą zapewnić odpowiednią jakość obsługi. Takich właśnie pracowników, absolwentów technikum pojazdów samochodowych, wypuszczamy na rynek pracy. Dowodów na to nie trzeba szukać daleko, wystarczy odwiedzić większe zakłady samochodowe w Krośnie.

Zdobywane kwalifikacje i przygotowanie zawodowe

Technik pojazdów samochodowych jest przygotowany do organizowania i wykonywania procesów obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, dokonywania oceny stanu technicznego i ustalania przyczyn niesprawności. Potrafi prowadzić dokumentację związaną z obsługą i naprawą samochodów, prowadzić samodzielnie usługi motoryzacyjne. Nie jest dla niego obca także dokumentacja techniczna, często zapisana w języku angielskim. Za przykład posłużyć mogą schematy elektryczne, których umiejętność czytania i rozumienia jest kluczem do sukcesu.

Nowoczesna baza dydaktyczna

Uczeń ma dostęp do szerokiej gamy stanowisk, narzędzi naprawczych i diagnostycznych. Można by bardzo długo je wymieniać, wystarczy wspomnieć tylko
o najważniejszych, tj. linii diagnostycznej, hamowni podwoziowej i silnikowej, tablicach interaktywnych i stanowiskach silnikowych. Słowem mamy wszystko to z czym będziesz miał do czynienia podczas pracy zawodowej.

Możliwości zatrudnienia i dalszego kształcenia

Absolwent ma szansę zatrudnienia w salonach obsługi i sprzedaży samochodów, zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, salonach sprzedaży pojazdów samochodowych, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami, przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniami komunikacyjnymi, przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji.

Oczywiście zdana matura pozwala na dalsze kontynuowanie nauki na studiach a doświadczenia zdobyte na zajęciach praktycznych i zagranicznych praktykach zawodowych sprawia, że dużo łatwiej wchłaniana jest wiedza z zakresu studiów technicznych.

Dodatkowe kursy i szkolenia

Podczas zajęć uczniowie, którzy zdecydują się na ten kierunek mają możliwość uzyskania prawa jazdy na kursie obejmującym naukę przepisów ruchu drogowego i techniki kierowania pojazdami. Dla uczniów naszej szkoły kurs ten jest bezpłatny i prowadzony po ukończeniu 18 roku życia. Co roku istnieje także możliwość zapisania się na dodatkowe szkolenia, które zakańczane są wręczeniem certyfikatów potwierdzających zdobyte kwalifikacje. Dotyczą one np. mechatroniki samochodowej czy też programowania maszyn CNC.

Wysoki poziom kształcenia

O wysokim poziomie kształcenia świadczą sukcesy naszych uczniów na ogólnopolskich olimpiadach i turniejach samochodowych. Corocznie plasują się oni w czołówce krajowej, niejednokrotnie zdobywając dla naszej placówki zaszczytny tytuł Samochodowej Szkoły Roku.

Mechanik Samochodową Szkołą Roku - czytaj tutaj

Olimpiady i turnieje to także wspaniała okazja dla naszych uczniów do poznania nowych osób związanych z motoryzacją, zwiedzenia nowych miejsc i skosztowania nowych wyzwań.

Realizacja własnych pomysłów

Uczniowie Technika Pojazdów Samochodowych wspólnie z nauczycielami mają szansę zrealizować wiele interesujących projektów. Pomysły na nie często wychodzą od samych podopiecznych. Dzięki temu uczniowie jeszcze lepiej poznają swoje możliwości i zdobywają wiedzę. Czas na to dają liczne koła zainteresowań a także bezpośrednia współpraca z otwartymi na takie działania nauczycielami. Poniższy film przedstawia dokonania w tym zakresie z ostatnich 3 lat.

Nasze atuty

• wykwalifikowana kadra
• nowoczesne, doskonale wyposażone pracownie do praktycznej nauki zawodu
• nauka teorii poparta przykładami praktycznymi
• darmowy kurs na prawo jazdy kategorii B
• dodatkowe szkolenia zakańczane otrzymaniem certyfikatu
• praktyki zawodowe
• wyjazdy na miesięczne praktyki zagraniczne Erasmus +  (czytaj tutaj)
• wysoka zdawalność egzaminów
• ośrodek egzaminacyjny
• wycieczki branżowe
• olimpiady i konkursy, w tym prestiżowa Olimpiada Techniki Samochodowej
• liczne koła zainteresowań
• możliwość rozwijania własnych zainteresowań
możliwość wprowadzenia w życie własnych pomysłów dzięki pomocy i otwartości nauczycieli

Dzięki wszystkim powyższym czynnikom krośnieńska samochodówka znana jest
w całym kraju i postrzegana jako jedna z czołowych szkół w Polsce kształcących w tym kierunku.

Zobacz nasze pracownie - tutaj

Zapraszamy!