Plan lekcji

Na skróty

III Podkarpacki Piknik Lotniczy

image 311Czy można zorganizować ciekawą imprezę lotniczą w miesiąc? Okazuje się, że tak.
III Podkarpacki Piknik Lotniczy w Krośnie okazał się jednym z najciekawszych tego typu wydarzeń nie tylko w regionie ale i w kraju. Organizatorom udało się ściągnąć na krośnieńskie lotnisko wiele ciekawych statków powietrznych, a wśród nich kilka prawdziwych perełek.

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat na niebie zagościł tandem Css-13 (popularny kukuruźnik) holujący szybowiec IS-A Salamandra z Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, który produkowany był w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Kolejnymi samolotami, które już od dawna znajdują się w panteonie lotniczych sław były Jak-18 z Muzeum Lotnictwa Polskiego 
w Krakowie oraz repliki Bucker Jungmann i RWD-5. Na tym ostatnim samolocie (zmodyfikowanym oczywiście o dodatkowe zbiorniki paliwa) Stanisław Skarżyński wykonał w roku 1933 jako pierwszy Polak swój historyczny i rekordowy dla tej klasy samolotów lot przez Atlantyk, za który otrzymał medal Louisa Bleriota – do dzisiaj jest jedynym naszym rodakiem wyróżnionym tym odznaczeniem. Kulminacyjnym punktem imprezy była rekonstrukcja bitwy powietrznej z czasów II wojny światowej czyli pokaz grupy Retro Sky Team z Koszyc. Potyczce lotników towarzyszyło starcie piechoty radzieckiej i żołnierzy Wehrmachtu w wykonaniu polskich i słowackich grup rekonstrukcyjnych – całość okraszona efektowną pirotechniką.
Mini-lekcja historii – z pewnością tak – a jeżeli dodamy do tego pokaz akrobacji szybowcowej
w wykonaniu mistrza świata Macieja Pospieszyńskiego, Warszawskiego Zespołu Akrobacyjnego oraz Wojciecha Gałuszki, efektowną prezentację samolotu Jak-12, który po wykonaniu kilku niskich przelotów wylądował z wyłączonym silnikiem oraz całą gamę samolotów ultralekkich i turystycznych jak też spadochroniarzy i modelarzy wówczas otrzymamy przepis na udaną i ciekawą imprezę lotniczą.
Podczas pikniku publiczność miała okazję zobaczyć z bliska wszystkie uczestniczące w tej imprezie samoloty na wystawie statycznej, czy też poczuć się jak prawdziwy pilot wojskowy i zasiąść w kokpicie samolotu Su-22. Wiele osób odwiedziło także stoisko naszej szkoły.
Organizatorzy III Podkarpackiego Pikniku Lotniczego zawiesili sobie poprzeczkę niezwykle wysoko. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu podczas następnej edycji pikniku a poprzeczka powędruje jeszcze wyżej. Trzymamy kciuki i zaczynamy odliczanie.

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb