Plan lekcji

Na skróty

Radom Air Show 2015

Po raz kolejny przedostatni weekend sierpnia zarezerwowany był przez nas na wizytę w Radomiu i mimo że organizatorzy tegorocznego Air Show zrobili niemal wszystko, aby fanów i miłośników lotnictwa do tej wizyty zniechęcić (jak chociażby poprzez absurdalne i nigdzie nie spotykane zakazy wnoszenia na teren lotniska napojów) imprezę odwiedziło blisko 200 tyś osób.
Nie były to tym razem pokazy, które porywałyby rzadkimi maszynami ale na nudę też nie było miejsca. Widzom zaprezentowano niemal wszystkie typy statków powietrznych będących na wyposażeniu Wojska Polskiego, towarzyszyła im wystawa statyczna oraz pokazy gości z zagranicy. Podobnie jak dwa lata temu o emocje i potężną dawkę decybeli zadbali piloci francuskiego Dassault Rafale i włoskiego Eurofighter Typhoon a chirurgiczną precyzją latania „skrzydło w skrzydło” serca widzów obojga płci zdobywali piloci grup akrobacyjnych.


Oprócz Radomia uczestniczyliśmy podczas wakacji w wielu innych mniejszych lub większych imprezach lotniczych. Początek lipca to wizyta w bazie Szwedzkich Sił Powietrznych w Satenas, oraz w bazie lotnictwa Królewskiej Marynarki Wojennej w Yeovilton w Wielkiej Brytanii. Przez kilka dni gościliśmy także w angielskim Fairford na Royal International Air Tatoo - największych wojskowych pokazach lotniczych w Europie. Tegoroczna edycja RIAT-u poświęcona była 75-tej rocznicy Bitwy o Anglię. Oprócz samolotów obecnie użytkowanych przez siły powietrzne różnych krajów zobaczyć można było maszyny, na których toczono pojedynki nad Anglią z siłami niemieckiej Luftwaffe. W Fairford znakomicie zaprezentował się kpt. Adrian Rojek, którego pokaz pilotażu na samolocie Mig-29 z widowiskowym i dynamicznym startem był szeroko komentowany w mediach. Zakończenie wakacji to tradycyjnie wyprawa na Słowację i udział MLD SIAF 2015 w Sliacu.
To oczywiście jeszcze nie koniec. Już w czwartek grupa uczniów i nauczycieli ZSP3 wyjeżdża na pokazy lotnicze do Włoch. Tym razem weźmiemy udział w fecie z okazji 55-tych urodzin grupy akrobacyjnej „Frecce Tricolori” - przez wielu – nie tylko Włochów - uznawanej za najlepszą wojskową grupę akrobacyjną na świecie.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb