Plan lekcji

Na skróty

Warsztaty Technologiczne Hass w „Mechaniku”

Centrum Edukacji Technologicznej Haas HTEC w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie jest jednym z 17 ośrodków tego typu w kraju i jednym z 3 w województwie podkarpackim. Jego zadaniem jest m.in. organizowanie spotkań, konferencji, warsztatów z przedsiębiorcami regionu i prezentowanie nowych ofert firmy Abplanalp. Często jest to nowy produkt wchodzący na rynek lub nowe oprogramowanie lub jeszcze nowe technologie również wykorzystywane na rynku, a które wdraża Haas lub Abplanalp. Dlatego w Krośnie 20 kwietnia 2017r. w Centrum Edukacji Technicznej Haas HTEC (z siedzibą w ZSP3) odbyły się warsztaty, których celem było:

Przedstawienie praktycznych porad dla operatorów i programistów CNC na przykładzie obrabiarek Haas i oprogramowania ESPRIT CAM.
W programie przewidziano i zaprezentowano:

 PREZENTACJE OBRABIAREK HAAS

Haas MiniMill - frezowanie symultaniczne z wykorzystaniem czwartej osi z podparciem koniem,
Haas ST-20 - pokaz obróbki stali z wykorzystaniem narzędzi napędzanych.

PREZENTACJE OPROGRAMOWANIA CAD/CAM
• prezentacja programowania z wykorzystaniem modułów tokarskich i frezarskich programu Esprit CAM.

NARZĘDZIA
• w pokazach dynamicznych oraz na ekspozycji statycznej zademonstrujemy narzędzia: KYOCERA, VAN HOORN, GROTH, GERARDI, HAIMER, oraz produkty z katalogu SARTORIUS.

CHŁODZIWO BLASER
• dobór chłodziwa, kontrola i pielęgnacja,
• prawidłowa wymiana chłodziwa,
• wpływ chłodziwa na obróbkę.

Pokazy prowadzone były na chłodziwie BLASER B-Cool 655.

W warsztatach wzięli udział przedsiębiorcy regionu krośnieńskiego, studenci PWSZ w Krośnie, nauczyciele CKP w ZSP3. Inicjatywa ta jeszcze raz pokazała jak ważna jest współpraca firm nowoczesnych technologii, placówek edukacyjnych, pracobiorców i pracodawców. Ma to szczególne znaczenie wówczas kiedy na rynek pracy przychodzą absolwenci szkół i uczelni technicznych znający maszyny produkcyjne obowiązujące we współczesnych firmach, umieją je programować, obsługiwać i wykorzystywać w produkcji. Firmy Doliny Lotniczej szczególnie sobie cenią dobrze przygotowane kadry dla przemysłu, które już w szkole, jak w „Mechaniku” zapoznają się wymaganiami kompetencyjnymi tych przedsiębiorstw. Jest to ważne także dla przyszłych absolwentów ZSP3, którzy po podobnych warsztatach poznają od swoich nauczycieli w ośrodku HTEC najnowsze trendy związane z ofertą firm nowoczesnych technologii, a w tym Haas i Abplanalp.
W ZSP3, Centrum jest wykorzystywane do kształcenia na kierunkach w technikum:
technik mechanik, technik automatyk, technik mechatronik.
Natomiast w Szkole Branżowej na kierunku: mechatronik.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch                                       

 

 

 

 

   
               
   

1tmVBh9fdsDZy 43284ebb